Košický kraj je krajinou Haravara úplne zaslúžene. Kde sa pozriete, samé prekvapenie a žiaľ, často ukryté pred zrakmi návštevníkov. „Musíme to všetko objaviť!“ povedala nadšene Majka, keď si už od včasného rána listovala v hrubom lexikóne. „Tebe sa povie, všetko objaviť… Ale ako?“ opýtal sa Maxík. „Na to tu máme predsa Kaška, veď on všetko vie, len ho požiadať,“ odvetila Majka a Kaško, ako zvykol, opäť nesklamal. Zjavil sa uprostred izby a deti pozval na maďarsko-slovenskú hranicu, do obce Skároš.
Malá východoslovenská obec Skároš neďaleko hraníc s Maďarskom ukrýva vo svojom katastri niekoľko pokladov, akoby verejnosťou stále neobjavených. My vás pozývame na prehliadku vonkajšej vojenskej expozície v háji nad dedinou, kde sa nachádza vojenská technika z obdobia druhej svetovej vojny. Vystavený je tu napríklad ikonický tank T-34 sovietskej výroby, ktorý sa údajne zúčastnil aj priamych bojov o Berlín a do múzea prišiel po vlastnej osi. V expozícii je tiež protitankový kanón ZiS-2, divízny kanón ZiS-3 kalibru 76 mm a dve húfnice. Pamätník v prvej oslobodenej obci košického okresu vybudovali na pamiatku ťažkých bojov. V areáli prírodného múzea zbraní preto stojí aj monumentálny Pamätník oslobodenia a hrob neznámeho sovietskeho vojaka.
Po prehliadke magického miesta si možno obzrieť, kým ešte stoja, ruiny kedysi veľmi pekného a štýlového kaštieľa z 19. storočia, pôvodne patriaceho rodine Feketeových. (Architektom bol Arpád Jakab, ktorý v Košiciach spolu s bratom postavil známy Jakabov palác). Dnes je žiaľ prázdny a v dezolátnom stave. V katastri obce Skároš sa nachádza aj archeologická lokalita zrúcaniny hradu Vár, ale aj starý reformovaný kostol a novší rímskokatolícky.
Expozícia je verejnosti prístupná celoročne.
Návšteva nie je spoplatnená.
Obecný úrad Skároš
+421 55 698 00 78
Viac informácií nájdete na: www.skaros.sk