,,Videli ste už niekedy Sivú Bradu?" opýtal sa Kaško kamarátov, ktorí okamžite spustili ohromný smiech.
,,Jasné, však sivú bradu má aj náš dedko," smial sa Maxík, až ho bolelo brucho.
,,Aj ujo Jaro, šofér autobusu," doplnila ho Majka, taktiež so smiechom v hlase.
,,Ale ja nemyslím takú bradu, ale gejzír, ktorý sa volá Sivá brada," snažil sa im vysvetliť Kaško, ale veľmi dobre vedel, že kým im spomínaný gejzír neukáže, tak sa smiať neprestanú."
Videli ste už rastúci kopec? Lepšie povedané rastúcu kopu, z ktorej vyviera gejzír? A dokonca s liečivou vodou! Sivá Brada s minerálnym prameňom vás očarí svojimi bublajúcimi tajomnými dierami v zemi, z ktorých počuť vychádzať prazvláštne zvuky. Rovnako vás prekvapia travertínové terasy, ktoré aj v lete vyzerajú ako sneh. Príďte sa pozrieť na túto záhadu! Pohltí vás pritom pohľad na neďaleký Spišský hrad a unesení budete aj z puklinových jaskýň, skalných útvarov, roklín a priepastí blízkeho Dreveníka.
Videli ste už tie záhadné spišské diery, z útrob ktorých sa vynárajú zvuky podzemných vôd? Napriek tomu, že blízko sa nachádza cesta, tie neutíchajúce zvuky celkom jasne počuť. Na Sivej Brade možno nájsť i malé travertínové krátery, z ktorých nevyviera voda, zato z nich však uniká oxid uhličitý, ktorý môže v prípade masívneho vdýchnutia zahubiť i menšieho živočícha. Na úniky plynu doplácajú najmä vtáky, ktorých mŕtve telíčka možno v lokalite tu a tam uzrieť. Unikátny prírodný výtvor Sivá Brada je desaťtisíc rokov stará travertínová kopa, ktorá stále rastie! Ako je to možné? Voda v tomto prameni je plná látok, ktoré sa po vyvretí usádzajú na okraji jazierka ako biely travertizovaný pramenit a po stvrdnutí ďalej vytvárajú travertínový kopec. To sú záhady, čo? No najkrajší je podľa mnohých gejzír, ktorý v určitých časových intervaloch dosahuje výšku až troch metrov, inokedy zasa buble na hladine jazierka. Na vrchole Sivej Brady sa malebne vypína romantická baroková Kaplnka sv. Kríža, uprostred ktorej kedysi tiež vytryskol prameň.
Chcete si vyskúšať, ako sa dobýja najväčší stredoveký hrad? Možno by bolo celkom dobrodružné prejsť k hlavnej bráne cez bralo, tak ako sa tam v minulosti pokúšali dostať všetci nepriatelia. No, zvážte to... Spišský hrad nebol totiž nikdy dobytý! Vďačiť za to mohli jeho obyvatelia najmä náročnému terénu, kvôli ktorému sa do ich blízkosti dostalo len pár nepriateľov. Tam narazili na hradby a šikovných vojakov, ktorí udržali svoju pevnosť nepoškodenú. Jednou z najzachovalejších budov na Spišskom hrade je pôvodná kuchyňa, v ktorej vystavujú viaceré starobylé pomôcky na varenie. Počas prehliadky uvidíte pozostatky bývalých komnát a taktiež pôvodnú mučiareň. Súčasťou hradu bol kedysi aj mlyn, v ktorom sa starali o múku pre všetkých obyvateľov, vrátane sluhov. Predstavte si, že tam bola aj malá jaskyňa, ktorú zrejme využívalo panstvo ako skrýšu. V súčasnosti si môžete počas prehliadky obzrieť jednotlivé nádvoria, časť hradieb, kaplnku, kuchyňu, bývalé priestory komnát a taktiež veľkú miestnosť s bohatou zbierkou zbraní.
No a teraz už spojte skalnaté pukliny a jaskyne do ďalšieho výletu – najväčšie travertínové územie na Slovensku láka puklinovými jaskyňami, skalnými útvarmi, roklinami a dokonca aj priepasťami. Najznámejšími z nich sú roklina Peklo a Kamenný raj. Kamenný raj tvoria skalné útvary pripomínajúce veže. Kopa bola vytvorená z prameňov minerálnych vôd na tektonickom lome. Ten vznikol spojením viacerých vápencovo-travertínových kôp (Pažie, Kozia, Ostrá hura). Ak ste priaznivcom dávnejšej histórie, určite vás upútajú aj zvyšky starého slovanského hradiska. Na kopci Dreveník sa totiž okrem troch jaskýň nachádzala aj osada roľníckeho človeka z mladšej kamennej doby.
Prírodnou rezerváciou Dreveník vedie značený turistický chodník zo Spišského Podhradia a z obce Žehra. Dostanete sa tam však aj z parkoviska pod Spišským hradom, prípadne si obohaťte výlet zastávkou pri kaštieli Hodkovce, odkiaľ je to z parkoviska už len na skok. Gejzír Sivá Brada je rovnako dobre prístupný z parkoviska, ktoré sa nachádza len 5 minút autom od Spišského hradu.