,,Pozrite kamaráti, čo som našiel," s náznakom nového dobrodružstva začal dôležitú debatu Kaško. ,,Toto je vzácny, zoznam zážitkov, ktoré by ste pri spoznávaní krajiny Haravara mali zažiť, aby sa z Vás stali skutoční Haravarčania."
,,Ukááááž nám to!" zvedavo naťahovali ruky Max s Majkou.
,,Nabrať odvahu a nebáť sa ani duchov, ani výšok? Však ja sa nebojím ničoho!" vyhlásil sebavedome Maxík.
,,Ochutnať cukrovú homoľu? Tá bude určite sladučká ako lízatko!" s chuťou na sladké povedala Majka.
,,Kamaráti, vyrážame! Je čas na poriadne dobrodružstvo naprieč celou krajinou Haravara! A bez všetkých odškrtaných zážitkov na zozname sa domov nevrátime!"
Cieľom vašich výletov nemusí byť vždy len konkrétne miesto, ktoré sa rozhodnete navštíviť. Cieľom môžu byť práve zážitky, ktoré počas vašich potulkách po krajine Haravara zažijete. Vyrazte na výlet už s pripraveným zoznamom, takzvaným Bucket listom, vďaka ktorému na nič dôležité nikdy nezabudnete.
Zrúcaniny Slanského hradu sa týčia na strmom kopci nad obcou Slanec a vyčkávajú na vašu návštevu. Hrad bol pravdepodobne postavený v 13. storočí a prešiel rukami viacerých majiteľov. V roku 1815 dal majiteľ panstva Jozef Forgách zrekonštruovať hlavnú vežu a zriadil v nej rodové múzeum a obrazáreň. Počas druhej svetovej vojny začala veža, dnes nazývaná Nebojsa, postupne chátrať a následne sa vplyvom poveternostných podmienok úplne rozpadla. V súčasnosti pracuje na revitalizácii tejto historickej pamiatky občianske združenie Zachráňme hrad Slanec a výsledky ich práce sú už aj značne badateľné. V budúcnosti by malo dôjsť k znovuzrodeniu zaniknutej obrazárne a rodového múzea Forgáchovcov a veža Nebojsa by mala slúžiť aj ako vyhliadka, pretože okolitá scenéria vás skutočne očarí. Na hrad sa dostanete po červenej turistickej značke z obce.
Vypočujte si rozprávku, v ktorej Kaško previedol svojich kamarátov aj hradom Slanec.
Rozľahlá skalnatá tiesňava krasového pôvodu sa nachádza vedľa obce Zádiel. Je dlhá asi 3 km a jej bralá sú dobre viditeľné už z diaľky. Kľukatiaci sa potok Blatnica tu vytvoril rôzne zákutia, útesy a maličké zátoky. V niektorých miestach je široká iba 10 metrov, pričom samotné vápencové steny dosahujú výšku až 300 metrov. Strmé skalné koryto potoka vás príjemne schladí aj uprostred najväčších horúčav. Počas prechádzky si nezabudnite všimnúť vysokánsku skalnú ihlu nazývanú Cukrová homoľa.
Ak vám nestačí pozerať sa na krasové zrázy len zdola, smelo vystúpte až na Zádielsku planinu, kde sa nachádza viacero výhľadových miest. Verte, že tieto výhľady vám skutočne vezmú dych.
Zádielska tiesňava je pre Kaška ideálnym miestom aj na vzdušnú naháňačku s Košickým vetrom. Kto vyhral? Zistite to sami!
70 metrov dlhý a 5 metrov široký gotický most zo 14. storočia bol postavený z bridlicových andezitov z neďalekých lomov. Romantický, klenbový, históriou dýchajúci most je pravdepodobne najstarším na území Slovenska. V minulosti pod ním tieklo dnes už mŕtve rameno rieky Tisa. V 18. storočí naň mnísi z leleského kláštora umiestnili sochu sv. Gottharda, po ktorej je pomenovaný, no dnes ju tam už nenájdeme. V súčasnosti most predstavuje turistickú atrakciu, miesto vhodné na prechádzky a oddych. Nájdete ho na západnom okraji obce pri hlavnej ceste vedúcej z Kráľovského Chlmca.
Viete, čo sa stane, keď sa prejdete mostom v Lelesi? Maxík s Majkou to už vedia.
Pamätník v Dargovskom priesmyku sa nachádza na hranici chotárov obcí Košický Klečenov a Dargov v sedle Dargovského priesmyku vo výške 474 m n. m. Pozostáva zo súsošia Oslobodenia, expozície osloboditeľských tankov a z pamätnej siene bojovej slávy. Venovaný je bitke o Dargovský priesmyk, ktorá sa svojou dĺžkou a počtom obetí zaradila medzi najťažšie na území bývalého Československa, hneď za Karpatsko-dukelskou operáciou. Okrem samotného pamätníka sa tu nachádza aj Sieň bojovej slávy, kde je možné si pozrieť uniformy, zbrane, dokumenty a ďalšie pamiatky.
Ak ste zvedaví, či tanky na Dargovskom priesmyku ešte fungujú? Kaško vám to prezradí v rozprávke.