Nie je huba ako huba

Čo dokáže voda, vietor a mráz, keď ich priateľstvu a schopnostiam doprajete pár miliónov rokov? Nuž, na Slovensku sa ich puto ukázalo skutočne neprekonateľné, a to v podobe najznámejšieho hríbovitého skalného útvaru, údajne tiež najväčšieho v celej Európe. Ako pomohol Markušovský skalný hríb Levočanom dobyť hrad v Markušovciach? Odpoveď vás určite zaujme! Zaujímavá bude pre vás aj vyhľadávaná najmenšia ZOO Slovenska, v ktorej si užijete jazierko, arborétum, terárium či komunikatívneho somárika Johnyho.

Markušovský skalný hríb

Markušovký skalný hríb je huba, z ktorej sa zaručene neotrávite. Ani cesta k nemu nie je v žiadnom prípade otravná. Práve naopak, tento hríb je údajne najkrajší skalný útvar na Slovensku a je súčasťou národnej prírodnej pamiatky Markušovské steny. Tvorí ho asi 8 m vysoká noha a klobúk s priemerom 3 m. Ale nebojte sa, klobúk nespadne! Už na prvý pohľad kamenný klobúk púta dokonalým symetrickým tvarom. Na jeho temene rastie trávnatá vegetácia. Materiál, z ktorého je tvorená noha – v tomto prípade zlepence, je menej odolný voči zvetrávaniu ako pieskovcový materiál klobúka. Proces vzniku skalného hríbu je ukážkou selektívneho zvetrávania rôzne odolných hornín starších treťohôr (paleogénu). Dlhotrvajúcimi účinkami vody, mrazu i vetra sa horniny postupne rozpadajú – zvetrávajú. Mechanicky menej odolný zlepenec podlieha zvetrávaniu ľahšie a rýchlejšie ako nadložné odolnejšie pieskovce, a preto je zlepencová noha užšia.

Markušovský hrad

Hrad bol po stáročia vlastníctvom tunajšieho šľachtického rodu Mariássyovcov. Tí však s ním mali mnoho trápenia – zničili im ho znepriatelené mestá, potom zase požiar. V 16. storočí, v roku 1527, počas neprítomnosti bratov z rodu Máriássy Levočania napadli Markušovský hrad pod vedením levočského starostu Schneidera, ktorý zmobilizoval Levočanov a niekoľko sto žoldnierov a Markušovský hrad dobyl delami a dobývacím strojmi. Dobyvatelia použili zaujímavú stratégiu – na juhu podkopali hradný múr a zvalili ho. Podobným spôsobom zničili aj juhozápadnú polkruhovú baštu. Markušovský hrad vykradli a podpálili. Kráľ Ferdinand neskôr skonfiškoval všetky majetky rodu Mariássy. Na prelome 18. a 19. storočia, keď hrad už neplnil obrannú funkciu a ani nevyhovoval nárokom čoraz pohodlnejšej šľachty, ho Mariássyovci opustili a presťahovali sa do neďalekých útulnejších kaštieľov a kúrií. Napriek tomu, že Markušovskému hradu osud neprial, dodnes z neho vyžaruje majestátnosť a hrdosť.

ZOO v Spišskej Novej Vsi 

Areálom ZOO preteká potôčik a prostredie skrášľuje aj jazero. Dohromady dotvárajú príjemnú scenériu domova zvierat. Najmenšia a najmilšia zoologická záhrada na Slovensku o rozlohe 8 hektárov sa rozprestiera v nádhernom areáli Madaras parku. Nachádza sa v nej vyše 530 zvierat 130-tich druhov. Vidieť tu môžete napríklad všetky veľké mačkovité šelmy – leva púšťového, tigra ussurijského či jaguára amerického. Návštevu ZOO spestrujú detské ihriská. Počas leta sú pre deti pripravené i rôzne atrakcie, napríklad jazda na koni. Súčasťou ZOO je celoročne otvorený pavilón Aquaterra s akvarijnými a teráriovými živočíchmi, zoo shop, stánky s občerstvením i cukráreň. Návštevníci tu majú možnosť vidieť aj arborétum s vyše 30 druhmi zaujímavých drevín.

Hogyan jutunk el ide? 

Zrúcanina nížinného Markušovského hradu z 13. storočia sa nachádza priamo v strede obce Markušovce, stačí sledovať žlté turistické značky. K hradu sa dostaneme z hlavnej cesty a parkovať je možné priamo pri zrúcanine. Chránený objekt Markušovský skalný hríb leží 5 km od obce Markušovce. Ku hríbu je nenáročný prístup aj z obce Matejovce nad Hornádom. Po prehliadke unikátneho prírodného výtvoru pokračujte okrajom lesa, stále v dotyku s Hornádom. Na rieke Hornád leží aj mesto Spišská Nová Ves so svojou krásnou ZOO.  

Kinek ajánljuk ezt a kirándulást?

  • pre všetkých malých dobyvateľov hradov,
  • pre objavovateľov zaujímavostí,
  • pre milovníkov zvierat.

Mit tudhatunk meg a kirándulás során?

  • ako môže nad dedinou vyrásť huba vyššia ako dom,
  • akú taktiku na dobývanie používali Levočania,
  • aké vzácne druhy zvierat má najmenšia ZOO, ako kričia plameniaky, píska ťava a rozpráva somár.

Több információ

Étkezési lehetőségek a kirándulás során

Szálláshelyek a környéken

Mese hírlevél

Mindig éber szeretnél lenni, és tudni minden eseményt a környéken, vagy aktuális tippeket kapni egy nagyszerű kirándulásról? Hagyj nekünk egy email címet, és semmi fontos nem fog elkerülni Haravara világából.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
The translations of the website into Polish, English, and Hungarian language were implemented with the financial support of the Ministry of Tourism and Sports of the Slovak Republic.
cross