A Szürke Szakálltól a kővárosig

,,Láttátok már a Szürke Szakállt?" kérdezte Kaskó a barátaitól, akik azon nyomban fergeteges kacagásban törtek ki.
,,Hogyne, a nagyapának is van szürke szakálla,“ nevetett Maxi, szinte a hasa is belefájdult.
,,És a buszsofőrnek, Jaro bácsinak is," egészítette ki Maja, széles vigyorral.
,,De én nem olyan szakállra gondolok, hanem egy gejzírre, amelyet Szürke Szakállnak neveznek," próbálta nekik elmagyarázni Kaskó, de tudta, hogy amíg nem mutatja meg nekik a gejzír, úgysem fogják abbahagyni a nevetést."

Láttatok már növekvő hegyet? Jobban mondva, egy növekvő kupacot, amiből gejzír tör fel? Méghozzá egy gyógyvizű gejzír? Az ásványvizű Szürke Szakáll elbűvölő látványt nyújt: a föld mélyéről bugyog fel, titokzatos nyílásokból, ősi hangokat hallatva. A mésztufa-lépcsők is ugyanilyen érdekesek, nyáron úgy néznek ki, mint a hótakaró. Gyertek el megnézni ezt a rejtélyes szépséget! A közelből lenyűgöző látványt nyújt a Szepesi vár és a Drevenik hasadásos eredetű barlangjai, sziklás képződményei, szurdokai és kanyonjai.

Gejzír a Szürke Szakállon

Láttátok már ezeket a titokzatos szepesi nyílásokat, ahonnan a földfelszín alatti víz hangja hallatszik? Még annak ellenére is, hogy a közelben vezet az út, jól hallani ezeket a szűnni nem akaró hangokat. A Szürke Szakállon kis mésztufa-krátereket is lehet találni, amelyekből nem víz, hanem szén-dioxid tör fel. Nagyobb mennyiség belélegzése esetén egy kisebb élőlény számára akár végzetes is lehet. Erre leginkább a madarak fizetnek rá, néhol észrevehetjük elhullt testüket. A Szürke Szakáll egy teljesen egyedi természeti képződmény, egy továbbra is növekvő mésztufa-domb. Hogyan lehetséges ez? A forrásokban lévő ásványi anyag a tavacska partján kicsapódik, fehér forrásmészkőként, amelyek megkeményednek és így alakulnak kupaccá, dombbá, heggyé. Nem semmi, igaz? Sokak számára azonban a gejzír az igazi látványosság, amely bizonyos időszakokban akár 3 méter magasra is feltör, máskor pedig a tó felszínén bugyog. A Szürke Szakáll tetején áll egy festői szépségű romantikus barokk kápolna, a Szent Kereszt-kápolna, amelynek közepéből valaha szintén forrás fakadt.

A Szepesi-vár

Szeretnéd bevenni a legnagyobb középkori várat? Jó kis kaland lehetne, ha a főbejáratot a sziklán át közelítenénk meg, ahogy régen az ellenség. De inkább gondoljátok át. A Szepesi várat ugyanis sohasem vették be! Ez főként a nehéz, nehezen megközelíthető terepnek köszönhető, amelyet még ha el is értek, a várfalaknál már várták őket a derék várvédő katonák. A Szepesi vár egyik legjobb állapotban fennmaradt helyisége az eredeti konyha, ahol ma régi konyhai eszközökből nyílt kiállítás. Ezenkívül láthatunk a várban régi szobákat és egy eredeti kínzókamrát is. A várhoz régebben egy malom is tartozott, amely a teljes lakosság számára biztosította a lisztet, a cselédséget is beleértve. Képzeljétek el, hogy még egy kis barlang is van itt, ahová az urak szükség esetén el tudtak bújni. Megtekinthetők az udvarok, a várfalak egy része, a kápolna, a konyha, a szobák és egy gazdag fegyvergyűjtemény is.

Dreveník, a sziklaváros

És most már csak össze kell a sziklás hasadékokat és a barlangokat - és meg is van az új úticél: Szlovákia legnagyobb forrásmészkő (travertínó) területe, ahol hasadásos eredetű barlangok, sziklás képződmények, szurdokok, sőt szakadékok is várják a látogatókat. A legismertebbek a Pokol és a Kőparadicsom nevű szurdokok. A Kőparadicsomban toronyszerű sziklás képződmények magasodnak. A domb egy tektonikus kőfejtőn alakult ki, ásványvizű forrásokból, több mészkő és travertínó halom összeolvadásával (Pažie, Kozia, Ostrá hura). Ha kedvelitek a régi korok történelmét, akkor az ószláv földvár is érdekelni fog benneteket. A Drevenik-dombon ugyanis a három barlangon kívül egy újkőkorszakbeli földműves-település is megtalálható.

Hogyan jutunk el ide? 

A Dreveník természeti rezervátumon áthalad a Szepesváraljáról és Zsigráról induló turistaösvény. Eljuthatunk ide a Szepesi vár tövében található parkolóból is, vagy színesíthetjük a kirándulást egy megállóval a hotkóci kastélynál, ahonnan a parkoló már csak egy ugrás. A Szürke Szakáll gejzír szintén jól megközelíthető a parkoló felől, amely azutóval csak 5 percnyire van a Szepesi vártól.

Kinek ajánljuk ezt a kirándulást?

  • Minden kis és nagy felfedezőnek és kalandornak,
  • óvodásoknak és nagyobb iskolásoknak is,
  • a rejtélyek és a történelem titkai iránt érdeklődőknek

Mit tudhatunk meg a kirándulás során?

  • ....hogy a földalatti királyság tele van ásványi kincsekkel.
  • Hogyan néz ki a mésztufa és hogyan nőhet egy domb?
  • Miért nem tudták soha bevenni a Szepesi várat és mi van benne ma?

Több információ

Étkezési lehetőségek a kirándulás során

  • Hotel ČINGOV *** Slovenský raj, 053 11 Smižany
  • Spišský salaš, Levočská cesta 11, 053 04 Spišské Podhradie
  • Reštaurácia "U kastelána", Palešovo námestie 47, 053 04 Spišské Podhradie
  • U Spišských Bratríkov, Štefánikova 71, 053 04 Spišské Podhradie
  • St. Martin Restaurant, Spišská kapitula, 053 04 Spišské Podhradie

Szálláshelyek a környéken

  • Hotel ČINGOV *** Slovenský raj, 053 11 Smižany
  • Penzión St. Martin, Spišská Kapitula, +421 948 957 977
  • Kaštieľ Biela Dáma a Čierny Rytier - Kluknava č. 178, Krompachy, +421(0)53 4473720
  • Hotel Metropol, Štefánikovo námestie 2, 05201 Spišská Nová Ves, Slovensko 053/417 47 00

Mese hírlevél

Mindig éber szeretnél lenni, és tudni minden eseményt a környéken, vagy aktuális tippeket kapni egy nagyszerű kirándulásról? Hagyj nekünk egy email címet, és semmi fontos nem fog elkerülni Haravara világából.
Košice Región Turizmus,
Bačíkova 7,
040 01 Košice, Slovakia
The translations of the website into Polish, English, and Hungarian language were implemented with the financial support of the Ministry of Tourism and Sports of the Slovak Republic.
cross